Veckobrev v 20

Hej alla föräldrar!

I måndags började vi klockan 9:10 i skolan. Vi började med morgonrutiner läsa kalle skavank, två matte uppgifter och läsa gåta sen har vi samling och efter samling hade vi skala som handlar om matte sen gick vi på rast efter rast hade vi förste vi med skala fram till lunch

efter lunch hade vi värdegrund fram till halv 2 sen hade vi sällskapsspel fram till 14:20. Då övade vi bland annat på samarbete och matematiska saker.

i tisdags hade vi so och musik. På musiken övade vi till exempel till skolavslutningen. sen går vi till lunch efter det hade vi matte sen hade vi idrott efter idrott slutade vi dagen

i onsdags vi hade morgonrutiner efter är det samling sen pratade vi om religion 10:00 hade vi engelska sen hade vi lunch när  man är klar  får man gå ut på lunchrasten sen hade vi svenska  bild.Bakgrunder och bilder till sagorna som vi håller på med sen slutade vi dagen 14:15

torsdag

i torsdag hade vi friluftsdag  vi tränade vi fick stöta kula och kasta tennis boll och springa 400 meter och tävlade.

i fredags hade vi morgonrutiner sen fick vi skriva berättelse efter morgonrutinerna. Efter rasten hade vi redovisning om våren som vi hade gjort i grupper på imovie sen hade vi lunch och rast. Efter hade vi no om luft. sen fick vi ha roliga timmen.

 

viktiga info på onsdags har vi test i no om det som vi har jobbat med under denna termin. vatten, luft, fotosyntesen och våren. Gå gärna in på elevspel under No och träna eller ta med dig en No bok hem om du vill.

Nästa vecka på torsdag och fredagen är skolan stängd. Torsdagen är fritids stängt då det är röd dag men fredag har fritids öppet för de som anmält behov.

Trevlig helg!

skrivet av Adnan och Zaroon

Bilder från veckan när vi arbetar med våra bakgrunder och bilder till sagor.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *