Veckobrev v.18

Hej alla föräldrar!

I måndags var vi lediga då var det röd dag =)

I tisdags hade vi en till del av nationella provet i matte. På idrotten hade vi orientering.

I onsdags hade vi matte och engelska, på engelskan fick vi lära oss om vädret. Vi fick lära oss ord som Rain, snowy, windy  Vi hade också svenska och bild. Vi gjorde bakgrunder till bilder som vi gör till våra sagor.

I torsdags gjorde vi en till del av nationella prov. Vi jobbade med No och våren. När vi hade idrott var vi ute i skogen.

På fredagen hade vi också nationella prov i matte. Vi arbetade med läsförståelse och snart är vi klara med den röda boken. Vi fick ha fredagskul och belöning.

Mvh alla treor =)

Hälsning från Tessan

Hej!

årskurs 3 kommer att ha idrott inomhus från och med tisdag nästa vecka och fram till sommarlovet. Torsdag den 18 maj har vi friluftsdag med friidrott på Midgårdsvallen. Jag vill påminna  Sigtunakampen som är en friidrottstävling mellan Sigtuna Kommun f-6 skolor.Den går av stapeln 20-21/5 på Midgårdsvallen. Bifogar information och inbjudan till den.

vänliga hälsningar Therese

http://www.ifkmarsta.se/Arrangemang/SigtunakampenKnivstakampen/

 

 


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *